Zelena arhitektura
Zelena arhitektura u kontekstu Strateškog plana ZPP-a podrazumijeva plaćanja za primjene poljoprivrednih praksi koje su povoljnije za okoliš, pridonose smanjenju klimatskih promjena i prilagodbi na njih te onih praksi koje pridonose očuvanju poljoprivrednih krajolika i biološke raznolikosti.
U sklopu nove Zajedničke poljoprivredne politike najmanje 35 % proračuna za ruralni razvoj bit će namijenjeno svim vrstama intervencija vezanih za okoliš i klimu što uključuje i dobrobit životinja te dio plaćanja za područja s ograničenjima za poljoprivrednu proizvodnju.
Nadalje, minimalno 25 % proračuna izravnih plaćanja treba dodijeliti za eko-sheme.
Zelena arhitektura sastoji se od sljedećih elemenata (link):
- višestruka sukladnost / uvjetovanost – temeljne obveze za sve korisnike izravnih plaćanja i IAKS mjera
- dobrovoljne intervencije:
- eko sheme (I stup)
- agro – okolišne intervencije (II stup)
- dio investicijskih intervencija te intervencija vezanih za prijenos znanja i suradnju koje se povezuju na postizanje specifičnih ciljeva vezanih za klimu, okoliš, bioraznolikost i dobrobit životinja
Višestruka sukladnost
Uvjeti višestruke sukladnosti su minimalni uvjeti upravljanja na poljoprivrednim gospodarstvima kojih se poljoprivredna gospodarstva moraju pridržavati u obavljanju poljoprivredne djelatnosti, a sastoje se od dobrih poljoprivrednih i okolišnih uvjeta (eng. Good Agricultural and Environmental Conditions, GAEC) i obaveznih zahtjeva za upravljanje (eng. Statutory Management Requirements, SMR).
Dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti su minimalni uvjeti upravljanja vezani uz zaštitu tla od erozije, održavanje strukture tla i razine organske tvari u tlu, zaštitu i upravljanje vodama te osiguravanje minimalne razine održavanja s ciljem očuvanja obilježja krajobraza i sprječavanja uništavanja staništa.
Pravila višestruke sukladnosti navedena su u Dodatku II. Uredbe 1306/2013 , a u Republici Hrvatskoj posebno su propisana Pravilnikom o višestrukoj sukladnosti.
Poštivanje pravila višestruke sukladnosti preduvjet je za ostvarivanje prava na izravna plaćanja, IAKS mjere ruralnog razvoja agrookoliša, ekološka poljoprivreda, potpora područjima s težim uvjetima gospodarenja te na potporu po površini iz Nacionalnog programa potpora pomoći sektoru vina.
voda
tlo i zalihe ugljika
krajobraz
voda
tlo i zalihe ugljika
krajobraz
Voda
- UVJET 1 – zaštitne zone oko vodotokova
- UVJET 2 – korištenje vode za navodnjavanje
- UVJET 3 – zabrana izravnog ispuštanja u podzemne vode i mjere za sprečavanje neizravnog onečišćenja podzemnih voda ispuštanjem opasnih tvari na zemlju i njihovim procjeđivanjem kroz tlo
Tlo i zalihe ugljika
- UVJET 4 – minimalna pokrivenost tla
- UVJET 5 – minimalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem prema specifičnim karakteristikama tla u svrhu očuvanja tla od erozije
- UVJET 6 – upravljanje žetvenim ostacima
Krajobraz, minimalna razina održavanja
- UVJET 7 – Sprečavanje zarastanja poljoprivrednih površina neželjenom vegetacijom (očuvanje obilježja krajobraza, minimalna razina održavanja)
Obavezni zahtjevi za upravljanje su minimalni uvjeti upravljanja vezani za zaštitu okoliša, zdravlja ljudi, životinja i bilja te dobrobit životinja.
voda
bolesti životinja
bioraznolikost
sredstva za zaštitu bilja
dobrobit životinja
Identifikacija i registracija životinja
Voda
- Standardi za nitrate
Bioraznolikost
- Standardi za očuvanje životinjskih vrsta i okoliša
- Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009. o očuvanju divljih ptica
- Zakon o zaštiti prirode (»Narodne novine«, 80/13, 15/18, 14/19)
- Uredba o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže (»Narodne novine«, 124/13, 105/1580/19)
- Standardi za očuvanje prirodnih staništa i divlje flore i faune
- Direktiva Vijeća 92/43/EEZ od 21. svibnja 1992. o zaštiti prirodnih staništa i divlje flore i faune
- Zakon o zaštiti prirode (»Narodne novine«, 80/13, 15/18, 14/19)
- Uredba o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže (»Narodne novine«, 124/13, 105/1580/19)
Sigurnost hrane
- Standardi za sigurnost hrane
- Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.)
- Zakon o hrani (»Narodne novine«, 81/13, 14/14)
- Standardi za korištenje određenih tvari hormonskog i tirostatskog djelovanja i beta-agonista
- Direktiva Vijeća 96/22/EZ od 29.4.1996. o zabrani primjene određenih tvari hormonskog ili tireostatskog učinka i beta-agonista na farmskim životinjama i stavljanju izvan snage direktiva 81/602/EEZ, 88/146/EEZ i 88/299/EEZ
- Naredba o zabrani primjene određenih tvari hormonskog ili tireostatskog učinka i beta-agonista na farmskim životinjama
Identifikacija i registracija životinja
- Standardi za identifikaciju i registraciju svinja
- Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”)
- Pravilnik o sadržaju, obliku i načinu registracije farmi (NN 96/2015)
- Pravilnik o izmjenama pravilnika o sadržaju, obliku i načinu registracije farmi (NN 64/2021)
- Pravilnik o obveznom označavanju i registraciji svinja (»Narodne novine«, 51/2007, 50/08, 156/08, 148/09, 12/11)
- Standardi za identifikaciju i registraciju goveda
- UREDBA (EC) br. 1760/2000 Europskog Parlamenta i Vijeća od 17. srpnja 2000. o uvođenju sustava za identifikaciju i registraciju goveda te o označavanju goveđeg mesa i proizvoda od goveđeg mesa i razradi Uredbe br. 890/97 od 17 srpnja 1997.
- Pravilnik o provođenju obveznog označavanja i registracije goveda (»Narodne novine«, 108/13)
- Standardi za identifikaciju i registraciju koza i ovaca
- Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”)
- Pravilnik o provođenju obveznog označavanja i registracije ovaca i koza (»Narodne novine«, 111/07, 154/08, 9/10, 110/10)
- Pravilnik o dopuni pravilnika o provođenju obveznog označavanja i registracije ovaca i koza
Bolesti životinja
- Standardi o sprečavanju, nadzoru i iskorjenjavanju određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija
Sredstva za zaštitu bilja
- Standardi za korištenje sredstava za zaštitu bilja
- Uredba (EZ) br. 1107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja
- Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009 o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja NN 80/13, 32/19, 32/20
- Zakon o održivoj uporabi pesticida (»Narodne novine«, 14/2014)
Dobrobit životinja
- Standardi za zaštitu teladi
- Standardi za zaštitu svinja
- Standardi za zaštitu životinja koje se uzgajaju u svrhu proizvodnje
Uvjetovanost
Uvjetovanost predstavlja „poboljšane“ uvjete za poljoprivredne proizvođače korisnike potpore po površini i/ili za uzgoj životinja s ciljem postizanja općih ciljeva nove ZPP kao i učinkovitijeg programiranja u okviru strateških planova baziranih na procjeni nacionalnih uvjeta i potreba (link).
Klimatske promjene
Voda
Zaštita i kvaliteta tla
Bioraznolikost i krajobraz
Klimatske promjene
- UVJET 1 – Održavanje trajnih travnjaka
- UVJET 2 – Zaštita močvarnih područja i tresetišta
- UVJET 3 – Zabrana paljenja obradivog strništa, osim iz razloga povezanih sa zdravljem bilja
Zaštita i kvaliteta tla
- UVJET 7 – Plodored na obradivom zemljištu, osim usjeva koji rastu pod vodom
Bioraznolikost i krajobraz
- UVJET 8 – Minimalni udio poljoprivredne površine namijenjen neproizvodnim područjima ili obilježjima
- Minimalni udio od najmanje 4 % obradivog zemljišta na razini poljoprivrednoga gospodarstva namijenjen neproizvodnim površinama i obilježjima, uključujući zemljište ostavljeno na ugaru
- UVJET 9 – Zabrana prenamjene ili oranja trajnih travnjaka koji su utvrđeni kao okolišno osjetljivi trajni travnjaci na područjima mreže Natura 2000