Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je da će poljoprivrednici koji nisu ostvarili pravo na potporu na temelju prvog Pravilnika o provedbi Mjere 1. iz Programa državne potpore sektoru stočarstva zbog narušenog proizvodnog potencijala (NN 47/2024) imati novu priliku za prijavu.
Naime, od 8. studenog 2024. godine mogu podnijeti zahtjev za potporu temeljem novog Pravilnika o provedbi Mjere 1. potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva (NN 128/2024).
Rok za podnošenje Zahtjeva je do 27. studenog 2024. godine.
Podsjećamo, Mjera 1. je potpora namijenjena obnovi proizvodnog potencijala u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva. Cilj je pružiti financijsku pomoć primarnim proizvođačima mlijeka kako bi se poboljšala ukupna uspješnost i održivost poljoprivrednih gospodarstava.
Potporom će se obnoviti proizvodni potencijal sektora proizvodnje kravljeg mlijeka za 20%, te ovčjeg i kozjeg mlijeka za 30%.
Tko se može prijaviti?
Prihvatljivi korisnici su mikro, mala i srednja poduzeća koja se bave proizvodnjom mlijeka, a ispunjavaju sljedeće uvjete:
- Isporučuju mlijeko u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, ili su upisani u Upisnik odobrenih/registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla (s opisom djelatnosti prerada mlijeka na gospodarstvu i/ili sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat).
- Nisu ostvarila pravo na potporu na temelju prvog Pravilnika.
- Upisani su u Registar objekata (farmi).
- Upisani su u Jedinstveni registar držanih životinja (JRDŽ) te posjeduju najmanje 1 uvjetno grlo (krave, ovce ili koze) koje se barem jednom telilo/janjilo/jarila.
- Nisu neaktivna ili zatvorena u Upisniku poljoprivrednika/gospodarstava.
Iznos potpore
Potpora proizvođačima mlijeka dodjeljuje se za pokriće 75% troškova nastalih prilikom povećanja standardnog prinosa potencijala za proizvodnju mlijeka na gospodarstvu. U izračunu se koriste koeficijenti standardnog prinosa proizvodnje, koji se preuzimaju iz važećeg kalkulatora ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva (EVPG). Standardni prinos za potrebe ove mjere izračunava se iz broja ženskih grla mliječnih i/ili kombiniranih pasmina goveda, ovaca i/ili koza na gospodarstvu koja su se barem jednom telila/janjila/jarila.
Najviši iznos potpore koji se može ostvariti kroz ovu Mjeru je:
- u sektoru proizvodnje kravljeg mlijeka 80.000,00 € po korisniku
- u sektoru proizvodnje ovčjeg i kozjeg mlijeka 20.000,00 € po korisniku
Kako se prijaviti?
Zahtjev za potporu se popunjava putem AGRONET zaštićene mrežne aplikacije. Uz Zahtjev je potrebno priložiti i Izjavu ovjerenu potpisom (i pečatom za pravne osobe). Zahtjev i Izjava se dostavljaju osobno ili poštom Agenciji za plaćanja u Zagrebu.
Više informacija na stranicama Agencije za plaćanja. |
Za pomoć kod prijave na ovu potporu javite nam se na kontakt@e-opg.eu |